FANDOM


Unee Tugaluulach → angielski, niemiecki, portugalski, włoski.


Unee Tugaluulach albo Unee Tugaluulax (mn.: Үнээ тугалуулах „niech się krowa ocieli“) jest grą typu mankala grywaną przez Kazachów w zachodniej Mongolii. Po raz pierwszy opisał ją w roku 1963 N. Namzhildorzh.

Reguły

  • Gra toczy się na planszy, zwanej khölög, z dwoma rzędami po trzy dołki każdy. W pozycji początkowej w każdym dołku znajduje się po 6 kamieni (t.zw. khorgol).
Unee1
  • Gracze wykonują ruchy na przemian wyjmując wszystkie kamienie z dowolnego dołka po swojej stronie i rozdzielają je w kolejnych dołkach, po jednym do każdego, w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara (kierunek „męski“ w Mongolii).
  • Jeśli ostatni kamień wpadnie do dołka po swojej stronie, tworząc zawartość równą czterem kamieniom, gracz zdobywa te kamienie i zdejmuje je z planszy.
  • Gra kończy się, gdy jeden z graczy nie może wykonać ruchu. Gracz, który wykonał ostatni ruch orzymuje resztę kamieni z planszy.
  • Wygrywa, kto uzbierał więcej kamieni.

Nomenklatura

Plansza do gry – khölög

„Kamienie“ – khorgol

Dołek z jednym „kamieniem“ – ünee (krowa)

Dołek z dwoma „kamieniami“ – bux ünee khojor (krowa i byk)

Dołek z trzema „kamieniami“ – ünee delegnene (krowa z obrzmiałemi wymionami)

Dołek z czterema „kamieniami“ – ünee tugalsan (krowa, co się ocieliła)

Literatura

  • Namzhildorzh, N. Mongolyn Togloom. Ulan Bator (Mongolia) 1963: 85-102.
  • Popova, A. Analyse Formelle et Classification des Jeux de Calculs Mongols. In: Études Mongoles 1974; 5: 7-60.


Copyright / Prawo autorskie

Tekst ("Unee Tugaluulach", http://pl.wikipedia.org/wiki/Unee_Tugaluulach) udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. - Historia i autorzy.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.