FANDOM


Lamlameta → angielski, niemiecki, włoski.


Lamlameta (parami; od "lama" = dwa) jest grą typu mankala grywaną przez etiopską mniejszość etniczną Konso żyjącą w dolinie rzeki Omo. Po raz pierwszy opisana w roku 1971 przez etnologa Richarda Pankhursta.

Reguły

Gra toczy się na planszy (t.zw. toma tagéga) z dwoma rzędami dołków (awa), po 12 w każdym. Na początku w każdym dołku znajdują sie dwa kamienie (tagéga).

Lamlameta2
  • Ruchy wykonywane są na przemian.
  • Gracz rozpoczynający wyjmuje wszystkie kamienie z dowolnego dołka własnego rzędu i rozdziela je po jednym do kolejnych dołków w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara. Jeśli ostatni kamień wpadnie do niepustego dołka kontynuuje się ruch wyjmując kamienie z owego dołka i rozdzielając je dalej – powtarza się to dopóki ostatni nie wpadnie do pustego, co kończy ruch.
Typ: najczęściej stosowanymi otwarciami są ruchy z ostatniego lub przedostatniego dołka po prawej stronie.
  • Za wyjątkiem w pierwszym ruchu - zabronione jest wrzucanie kamieni do dołków zawierających dwa kamienie. Są one opuszczane.
  • Jeśli ostatni kamień wpadnie do pustego dołka we własnym rzędzie i leżący naprzeciw dołek przeciwnika zawiera dwa kamienie, to bite (i zdjęte z planszy) są wszystkie kamienie znajdujące się w dołkach przeciwnika zawierających po parze (po dwa kamienie).
  • Partia kończy się gdy jeden z graczy nie może wykonać ruchu. Kamienie znajdujące się jeszcze na planszy należą do tego gracza w którego rzędzie się znajdują.
  • Wygrywa kto zdobył więcej kamieni.

Literatura

  • R. Pankhurst: Gabata and Related Board Games of Ethiopia and the Horn of Africa w: Ethiopia Observer 1971; 14 (3). Ss. 187-188.
  • L. Russ: The Complete Mancala Games Book: How to Play the World’s Oldest Board Games. Nowy Jork (Stany Zjednoczone): Marlowe & Company, 2000, ss. 36-37.


Copyright / Prawo autorskie

Tekst ("Lamlameta", http://pl.wikipedia.org/wiki/Lamlameta) udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. - Historia i autorzy.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.